KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Güzel Sanatlar Bölümü

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Güzel Sanatlar Bölümü tarafından Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Eser temasıyla ulusal davetli karma sergi düzenlendi.-31.12.2019

“Bağ” ulusal karma serginin açılış kurdelesi KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Serin, Güzel Sanatlar Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Ayça Çetiner Önal, Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, akademisyenler, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımıyla kesildi.

Sergi açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, farklı üniversitelerden ve farklı şehirlerden sanatçıları aynı sergide buluşturan bu önemli çalışmaya destek veren herkese teşekkür etti. Kültür ve sanat faaliyetlerini üniversite imkânları ölçüsünde her zaman desteklediklerini belirten Rektör Can, bu etkinliklerin yıl boyunca devam edeceğini ifade etti.

Sergiyi düzenleyen Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Rabia Demir ise İsmet Özel’in, Münacaat şiirinde; “Çiğ tanesi sanmak ne cüret, gözyaşıymış; insanın insana raptolduğu cevher” dizesinden yola çıkarak, sanatı; insanın insana raptolduğu bir bağ olarak ele aldıklarını vurguladı. Aynı zamanda bağ sergisinin “bağ” sergisinin; tarihi günümüze, geleneksel olanı moderne, milli olanı evrensele bağlama amacını taşıdığını söyledi.

Bu amaçla Kahramanmaraş’ta Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 eserin bir araya getirildiğini belirten Demir, sergide 20 farklı şehir ve üniversiteden akademisyen sanatçının yanı sıra, KSÜ’den sanata gönül vermiş akademisyenler, Milli Eğitime bağlı okullar ve Güzel Sanatlar Lisesinin sanatçı/öğretmenleri ayrıca Kahramanmaraş’ın yetiştirmiş olduğu alanlarında birçok başarıya imza atmış sanatçılar ve genç sanatçı adaylarının eserlerinin yer aldığını dile getirdi.

“Sergi; resim, grafik, fotoğraf, gravür ve dijital baskı, hat sanatı, minyatür ve illüstrasyon çalışmalarının yanı sıra tekstil moda, enstalasyon, video art gibi çağdaş sanat eserleri aracılığıyla bir bağ kurmaktadır.” diyen Öğr. Gör. Dr. Rabia Demir, serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Can tarafından sergiye eser gönderen sanatçılara katılım ve teşekkür belgeleri takdim edildi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri ve sanatseverler sergiyi gezerek eserler hakkında sanatçılardan bilgi aldılar.

Sergi, 6 Ocak 2020 Pazartesi gününe kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.